Lex COVID – zvláštní opatření týkající se právnických osob
Vyhlášení nouzového stavu, uzavření hranic a související opatření mohou pro některé obchodní korporace znamenat nemožnost zasedání jejich orgánů, pokud na takové situace nemyslí společenská smlouva. Poslanecká sněmovna ale projedná návrh zákona, tzv. Lex COVID, který mimo jiné reaguje i na tuto situaci.
Dle návrhu by mohl každý orgán právnické osoby rozhodovat buď s využitím technických prostředků (např. pomocí videokonference) nebo písemně mimo zasedání (tzv. per rollam), a to bez ohledu na to, zda to zakladatelské právní jednání připouští, neupravuje či zakazuje. Další podmínky rozhodování per rollam stanovené zákonem či zakladatelským právním jednáním by ale musely být nadále dodrženy a nelze je tímto obejít. V případě, že podmínky takového rozhodování nejsou stanoveny zákonem nebo zakladatelským právním jednáním, určil by je v případě nejvyššího orgánu statutární orgán, v případě jiného orgánu tento jiný orgán a tyto podmínky by musely být členům orgánu oznámeny v dostatečném předstihu před rozhodováním.
Dále návrh ve vztahu ke členům voleného orgánu právnických osob upravuje případy, kdy končí funkční období členů volených orgánů. Zavádí určitou „ochrannou dobu“, než budou opět fungovat standardní rozhodovací mechanismy právnických osob. V případě, že uplyne funkční období člena voleného orgánu, prodloužilo by se automaticky jeho funkční období do doby uplynutí tří měsíců ode dne skončení mimořádných opatření. Totéž by platilo i v případě, že funkční období uplyne v době jednoho měsíce ode dne skončení mimořádných opatření. Pokud by daný člen s prodloužením svého funkčního období výslovně nesouhlasil, jeho funkční období se neprodlouží.
Pokud počet členů voleného orgánu neklesne pod polovinu, mohl by tento orgán jmenovat náhradní členy do příštího zasedání orgánu, který je oprávněn je zvolit, a to i v případě, že to zakladatelské právní jednání nepřipouští. Neobsahuje-li tuto úpravu zakladatelské právní jednání, k přijetí takového rozhodnutí by byl třeba souhlas všech stávajících členů orgánu.
Pokud bude tento návrh schválen, lze během trvání mimořádných opatření očekávat určité usnadnění fungování společností, které nestihly včas zareagovat na současnou situaci příslušnou úpravou jejich zakladatelských právních jednání a jejichž členové orgánu jsou např. v zahraničí nebo se nemohou z jiného důvodu fyzicky účastnit jednání. Zároveň lze očekávat řadu aplikačních nejasností.