Nejen (korunové) dluhopisy pod drobnohledem finanční správy
V minulých týdnech zahájila finanční správa plošná šetření v oblasti financování. Zaměřuje se zejména na společnosti, které před rokem 2013 emitovaly tzv. „korunové dluhopisy“. V rámci koordinovaného postupu se však neomezuje pouze na problematiku srážkové daně.
Daňové prověrky emitentů korunových dluhopisů, které finanční správa zahajuje v poslední době, probíhají podle společného vzoru. Je tak zřejmé, že i v tomto případě finanční správa připravila metodiku, kterou uplatňují správci daně bez rozdílu. Prověrky, které se obvykle zahajují jako místní šetření, přecházejí ve velmi krátké době, mnohdy ještě před jeho ukončením, do standardní daňové kontroly. Praktický význam prováděného místního šetření tak není zcela zřejmý. Informace získané v průběhu místního šetření však může kontrolní orgán využít jak v následné daňové kontrole daného subjektu, tak i v dalších řízeních – například při daňových kontrolách jiných osob.
Na obecné úrovni se postupy daňové správy nezaměřují pouze na způsob uplatnění srážkové daně u emitovaných korunových dluhopisů a možnou aplikaci principu „zneužití práva“, kdy postup kontrolního orgánu směřuje k prokázání ekonomických důvodů pro emisi těchto dluhopisů. Předmětem zkoumání jsou i další aspekty, jako například otázka výše úrokové sazby v návaznosti na ustanovení o cenách obvyklých, či potřeba dodatečného financování v době emise ve vazbě na obecná ustanovení o daňové uznatelnosti nákladů. Zkoumané oblasti i konkrétní otázky se tak u většiny kontrolovaných subjektů kryjí.
Významný je také fakt, že kontroly se obvykle nesoustředí jen na zkoumání podmínek emise korunových dluhopisů, ale také na podmínky dalšího financování včetně úvěrového financování jak od spřízněných osob, tak i od třetích subjektů, případně na podmínky dalších dluhopisových programů. Je tak možné, že získané poznatky finanční správa využije i při pozdějších kontrolách dalších subjektů.