Otevřená cesta k úrokům ze zadržovaných odpočtů
Nárok daňového subjektu na úroky ze zadržovaných nadměrných odpočtů opakovaně potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS), a to i přes nevoli Finanční správy. Generální finanční ředitelství (GFŘ) konečně připustilo, že tato judikatura není ojedinělá. Plošného automatického vyplácení úroků se ale plátci DPH nedočkají.
Ze stávající praxe vyplývá, že GFŘ stanoví pro přiznání úroků ze zadržovaných odpočtů jako hraniční datum 1. leden 2015. Do té doby připouští nárok daňových subjektů na úroky ve výši přes 14 % ročně podle judikatury NSS, a to od začátku čtvrtého měsíce následujícího po skončení zdaňovacího období. Snad v duchu zásady „právo patří bdělým“ se však o tyto úroky musí daňový subjekt sám přihlásit. Finanční úřady tak budou rozhodovat pouze na základě opodstatněné žádosti nárokující „kompenzaci obtíží daňového subjektu způsobených nepřiměřeně dlouhou dobou trvání kontrolních postupů“. Žádost tedy musí být řádně odůvodněna. Pokud plátce žádost nepodá do šesti let od vrácení přeplatku, nárok na úroky zaniká. Letos lze tedy ještě uplatnit nárok na úroky z nadměrných odpočtů vrácených v roce 2011.
V důsledku speciální právní úpravy platné od 1. ledna 2015 úroková sazba prudce klesá k 1 % a bezúročná doba prověřování se prodlužuje na pět měsíců od zahájení prověřování. Nízká úroková sazba se od roku 2015 uplatní i u odpočtů, jejichž prošetřování bylo zahájeno dříve. Například nadměrný odpočet za září 2013, který byl vrácen začátkem prosince 2015, bude za celý kalendářní rok 2014 úročen sazbou 14,05 % ročně a za rok 2015 sazbou 1,05 %. Pro představu: při nadměrném odpočtu 1 mil. Kč by úrok za rok 2014 činil přes 140 tis. Kč, za rok 2015 potom méně než 10 tis. Kč. S účinností od 1. července 2017 by měl daňovému subjektu náležet úrok o něco vyšší (2 % + repo sazba) za období přesahující čtyři měsíce od konce lhůty pro podání daňového přiznání.
Proti výše nastíněné aplikaci různých úrokových sazeb v čase existuje celá řada protiargumentů. Ty podporují využití vyšší úrokové sazby rovněž při zadržování odpočtů v roce 2015 a v letech následujících. Výrazně vyšších úroků ze zadržovaných částek po roce 2014 by se však zřejmě plátce musel domáhat soudní cestou.
Plátci si tak musí sami vzpomenout, za která období by na úrok z prošetřovaných nadměrných odpočtů měli nárok, a podat u správce daně příslušnou žádost. Pokud byla taková žádost v minulosti správcem daně zamítnuta, je možné podat ji znovu. V praxi se často setkáváme s tím, že úroky jsou přiznány i v situaci, kdy správce daně po prošetření nadměrného odpočtu vrátí daňovému subjektu jen jeho část. Doporučujeme zrekapitulovat prověřování nadměrných odpočtů ze strany správce daně i několik let zpět. Současně je na zvážení, zda po správci daně nežádat více než jedno či dvě procenta, jež neodpovídají ceně peněz zadržovaných správcem daně daňovému subjektu během prověřování.