Zpět na výpis

Placení kolky brzy skončí

Konsolidační balíček přinesl kromě často diskutovaných daňových změn i jednu méně zmiňovanou, avšak taktéž významnou novinku – zrušení plateb prostřednictvím kolkových známek (kolků). Jak se na jejich konec připravit a co dělat s nevyužitými kolky?

Kolkové známky (kolky) jsou ceninou, která slouží k úhradě správních či soudních poplatků. Mají nominální hodnotu ve výši od 1 Kč do 1 000 Kč a jsou barevně odlišeny. Z důvodu zastaralosti a nákladnosti jejich distribuce se od 1. ledna ruší. 


Doprodej kolků

Přestože od začátku letošního roku již nejsou uváděny do oběhu nové kolky, na poštách, soudech a dalších prodejních místech se stále prodávají kolky zbylé z minulých let. Dosud je tedy můžete pořídit a zaplatit s nimi správní či soudní poplatky. Toto přechodné období potrvá až do konce roku 2024.

Od začátku roku 2025 již nebude možné kolky koupit ani s nimi zaplatit správní či soudní poplatky.


Nevyužité kolky

V průběhu roku 2024 můžete nevyužité kolky vrátit a dostat za ně zpět peníze. Na stránkách České pošty je zveřejněn seznam oprávněných poboček pro odkup kolků. Poplatek za odkoupení kolku činí 5 % z jeho nominální hodnoty. O odkup je nutné požádat písemně a na pobočce je třeba předložit doklad totožnosti. Kolek nesmí být nijak poškozený a musí se skládat z obou částí. K 1. lednu 2025 přestanou být kolky ceninou, nebudou mít tedy žádnou reálnou hodnotu a nebude již možné je směnit na peníze. 


Jak zaplatit poplatek bez kolků?

Správní i soudní poplatky bude možné od roku 2025 platit pouze hotově nebo prostřednictvím bankovního převodu na účet příslušného úřadu či soudu. Tyto způsoby placení jsou nicméně i nyní v zásadě jediné možné při platbách přesahujících 5 000 Kč.