Pracovní podmínky pod drobnohledem – Sněmovna schválila flexinovelu


Na začátku března Poslanecká sněmovna schválila ostře sledovanou flexinovelu zákoníku práce, která přináší významné změny. Nyní novelu projedná Senát a následně bude předložena k podpisu prezidentovi. Lze očekávat, že nabude účinnosti již začátkem června. Navzdory svému názvu novela vedle větší volnosti pracovněprávní regulace přináší i nové povinnosti pro zaměstnavatele.
Většina ústředních bodů novely, o kterých jsme již informovali zde, prošla třetím čtením bez zásadních komplikací. Má tak dojít ke změně běhu výpovědní doby, která poběží již ode dne doručení výpovědi, nikoli až od začátku následujícího měsíce. U sankčních výpovědních důvodů má navíc platit kratší výpovědní doba v délce jednoho měsíce. Prodlouží se i maximální délka zkušební doby na čtyři měsíce pro řadové zaměstnance a na osm měsíců pro vedoucí zaměstnance. Zkušební dobu bude také možno dodatečně prodlužovat. Změní se pravidla pro záskoky za zaměstnance na mateřské či rodičovské dovolené, přivýdělky při rodičovské i návraty do práce po jejím skončení.
V rámci projednávání novely zákona v Poslanecké sněmovně bylo předloženo i několik pozměňovacích návrhů, které byly schváleny:
Za stěžejní změnu lze považovat zákaz sjednat povinnost mlčenlivosti zaměstnance o struktuře a výši jeho mzdy. To je v současné době běžnou praxí mnoha zaměstnavatelů. Sjednání této doložky má být nově také přestupkem podle zákona o inspekci práce. Inspektoráty za něj budou moci uložit pokutu ve výši až 400 tisíc Kč. Tato úprava nedopadne jenom na nově uzavřené smlouvy, ale i na ty, které byly uzavřeny před účinností zákona. Zaměstnavatelé by tak měli tyto doložky co nejdříve ze smluv odstranit.
Na druhou stranu se ale tato povinnost nebude dotýkat případné sjednané povinnosti zaměstnance zachovávat mlčenlivost o struktuře, výši a způsobu odměňování ostatních zaměstnanců.
Novela zavádí i program podpory zdraví. Jedná se o souhrn opatření, která mají zaměstnavatelům umožnit vyšší využití nástrojů zdravotní prevence a zajistit lepší zdravotní stav zaměstnanců. Program bude dobrovolný jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance. Konkrétní rámec a nástroje tohoto programu lze ale jen stěží předpokládat – má jej totiž blíže specifikovat ministerstvo zdravotnictví v rámci vyhlášky. Návrh jejího znění však dosud nebyl předložen.
Mezi neschválené pozměňovací návrhy patří zavedení výpovědi bez uvedení důvodu a požadavek na zachování současné délky zkušební doby. Ani jeden z těchto návrhů nenašel v Poslanecké sněmovně dostatečnou podporu.
Ačkoli byla novela během dlouhého legislativního procesu významně „očesána“, přinese výrazné změny, které ovlivní pracovní prostředí. V mnoha ohledech představuje správný krok směrem k modernizaci pracovního práva. Lze jenom doufat, že tendence k větší flexibilitě pracovněprávní regulace bude pokračovat.