Schválení účetních závěrek kapitálových společností v době pandemie
V současné době, kdy je omezena možnost shromažďování kvůli šíření onemocnění COVID-19, vyvstávají otázky, jakým způsobem mají společnosti plnit své korporátní povinnosti, zejména v souvislosti s konáním valných hromad. Některé možnosti poskytuje už současná právní úprava. Nové přinese tzv. lex COVID.
Dle aktuální právní úpravy mají valné hromady kapitálových obchodních společností stále povinnost projednat řádnou účetní závěrku nejpozději do šesti měsíců od konce předcházejícího účetního období. Zákon o obchodních korporacích zahrnuje rovněž právní instituty, které mohou pomoci společnostem plnit jejich povinnosti i za současné situace při zajištění efektivního a bezpečného rozhodování.
Rozhodování mimo valnou hromadu (tzv. per rollam) probíhá písemně mezi dotčenými osobami, které si zasílají návrh rozhodnutí, vyjádření k tomuto návrhu atd. Základní pravidla stanovuje zákon, podrobnější podmínky mohou být zakotveny v zakladatelských právních jednáních společností.
Společnost s ručením omezeným může rozhodovat per rollam, jen pokud to její společenská smlouva nevylučuje. Naopak, akciová společnost pouze, pokud to její stanovy výslovně připouštějí.
Zákon o obchodních korporacích také upravuje možnost využití technických prostředků (např. telekonference nebo komunikace přes Skype), pro kapitálové společnosti však pouze, připouští-li to jejich zakladatelské dokumenty výslovně.
Nadějí na rozšíření možností pro společnosti, které by tyto právní instituty v současné situaci rády využily, ale které jsou limitované v jejich použití, je vládní návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 (tzv. lex COVID). Ten pro orgány právnických osob navrhuje možnost rozhodování per rollam i tehdy, nepřipouští-li to zakladatelské právní jednání výslovně. Právo postupovat podle tohoto zvláštního opatření by vzniklo pouze v době, po kterou budou trvat mimořádná opatření.
Ve vztahu k projednání řádných účetních závěrek by pak lex COVID přinesl rovněž změnu. Navrhuje se prodloužení zákonné lhůty k projednání řádné účetní závěrky pro případy, kdy by tato lhůta měla u konkrétní společnosti uplynout dříve než tři měsíce po skončení mimořádného opatření. To by společnostem poskytlo čas do uplynutí tří měsíců od skončení takovéhoto mimořádného opatření, maximálně však do 31. prosince 2020.
Lex COVID by tak v tomto ohledu znamenal usnadnění pro kapitálové společnosti. Je nicméně otázkou, zda návrh zákona projde legislativním procesem v této podobě.