Zpět na výpis

Spojené království začne vyžadovat cestovní povolení i pro občany EU

Spojené království se po brexitu v roce 2021 definitivně stalo tzv. třetí zemí, a nadále tak nevyužívá výhod volného pohybu osob a služeb v rámci Evropské unie. Výstupová dohoda umožnila českým občanům cestujícím do této ostrovní země za účelem nevýdělečných aktivit bezvízový styk. Nyní ale Spojené království hodlá podmínky vstupu do země zpřísnit. Hlavním cílem změny je posílení ochrany britských hranic a lepší přehled o potenciálním bezpečnostním riziku.

Od roku 2024 zavádí Spojené království takzvanou „Electronic Travel Authorisation“ (ETA) – elektronické cestovní povolení pro návštěvu země. ETA bude povinná pro občany všech států, se kterými Spojené království sjednalo dohodu o bezvízové povinnosti. Bude nezbytná pro krátkodobý pobyt na území do šesti měsíců, a to za účelem turistiky, businessu, studia nebo absolvování léčby. Nutná bude i pro tranzit územím (například letecky), a to i tehdy, kdy při tranzitu nedojde k hraniční kontrole. Povinnost se nebude vztahovat na držitele britského pobytového nebo pracovního povolení. Ve velké míře bude ETA podobná americkému cestovnímu povolení ESTA, které je nutné pro občany ČR, kteří do států letí na turistickou návštěvu nebo přes jejich území přejíždějí. 


Rozhodnutí o udělení může trvat tři pracovní dny i déle

O ETA bude nutné požádat před cestou a žádost bude podléhat poplatku 10 liber. Celý proces není jen formalita. Rozhodování o udělení cestovního povolení může trvat až tři pracovní dny. Pokud britské orgány dospějí k závěru, že potřebují provést další kontrolu historie pobytu žadatele, pak i déle. ETA se bude vydávat s platností na dva roky, během nichž bude držitel moci vstoupit na území Spojeného království opakovaně.  

Žádost o cestovní povolení budou cizinci moci podat prostřednictvím oficiálního vládního webu Spojeného království, případně přes mobilní aplikaci. Potvrzení o vydání bude vystavováno v elektronické formě a bude propojené s cestovním dokladem žadatele, který musí žadatel ke vstupu do země využít. O ETA je možné zažádat i v zastoupení. Je nutné pamatovat na to, že i nezletilé děti musí mít vlastní cestovní povolení

Pro občany EU by měla povinnost začít platit od konce příštího roku. Pro ostatní bezvízové země, například pro několik států Blízkého východu, už od února.