Statistika nuda je… aneb Činnost finanční správy v roce 2016
Finanční správa nedávno zveřejnila zprávu o činnosti za rok 2016. V té uvádí, že daňové příjmy meziročně vzrostly téměř o deset procent v důsledku zvýšené kontrolní činnosti správce daně. Současně došlo k nárůstu počtu podaných odvolání proti rozhodnutí orgánů finanční správy a k zintenzivnění mezinárodní spolupráce v oblasti správy daní.
Finanční správa dlouhodobě deklaruje, že se snaží přistupovat k daňovým poplatníkům méně formálně. Zároveň je pro ni prioritou číslo jedna boj proti daňovým únikům. Asi proto je DPH jedničkou mezi daněmi v mnoha směrech – největší počet kontrol (cca 8 tisíc) a postupů k odstranění pochybností, nejvyšší doměrky a nejvíce podaných odvolání. Z vykázaných nadměrných odpočtů, jejichž celková hodnota se meziročně snížila téměř o 12 miliard Kč, finanční úřady v roce 2016 zadržely celkem 4,7 miliardy Kč. Pomyslné třetí místo, za daní z příjmů fyzických osob, obsadila daň z příjmů právnických osob, u které bylo jen z titulu převodních cen doměřeno 886 milionů Kč a snížena daňová ztráta o 8,5 miliardy Kč.
S cílem zefektivnit výběr daní využívá česká finanční správa stále častěji rozličné nástroje mezinárodní výměny informací a spolupráce. Úzká spolupráce probíhá především se Slovenskem, Polskem, Rakouskem, USA a Ruskem či Ukrajinou, nově pak také s Britskými Panenskými ostrovy.
Postupy k prověření daňové povinnosti (postup k odstranění pochybností, stejně jako daňová kontrola) se prodloužily a ve zhruba polovině případů vedly k doměření daně. V průměru činil doměrek daně na jednu daňovou kontrolu zhruba 800 tisíc Kč. Celkově bylo doměřeno více než 14,5 miliardy Kč a snížena daňová ztráta o dalších téměř 10 miliard Kč. Platebním výměrem, penále a úroky z prodlení však lapálie s daněmi nekončí. V některých případech finanční úřady předávají podněty orgánům činným v trestním řízení. V roce 2016 tak učinily celkem 1376krát.
Kdo pozdě podává, sám sobě škodí. I tak by mohla znít moderní parafráze klasického pořekadla. Uložené pokuty za opožděné tvrzení daně se vyšplhaly na úctyhodných 372 milionů Kč. Státní rozpočet si přilepšil také o více než 88 milionů Kč na pokutách za nepodání kontrolního hlášení.
Názory Odvolacího finančního ředitelství (OFŘ) a finančních úřadů se stále více sbližují. OFŘ v loňském roce vyhovělo jen necelé třetině odvolání. V roce 2016 razantně vzrostl počet odvolání týkajících se daně z nemovitých věcí. Daňové spory však často musí rozhodnout až soudy. Tam už je poměr sil vyrovnanější. Pokud jde o výši sporných částek, obecné soudy dávají více za pravdu daňovým subjektům než OFŘ. Z tohoto trendu vybočuje jen odvod za porušení rozpočtové kázně.
Díky větší provázanosti daňových správ nejen v prostoru Evropské unie a harmonizovanější právní regulaci lze očekávat narůst počtu i délky šetření správce daně. I když může počet zamítnutých odvolání vyvolávat dojem boje s větrnými mlýny, z rozhodování soudů plyne, že se vyplatí vytrvat.