Zpět na výpis

Zavedení uhlíkového cla se blíží

EU dosáhla dohody ohledně zavedení uhlíkového cla. Smyslem dohody je srovnání ceny produktů podléhajících uhlíkovým poplatkům (povolenkám) v rámci EU s cenami srovnatelného zboží dováženého z území mimo EU.

Uhlíkové clo se bude vztahovat na cement, hliník, hnojiva, výrobu elektřiny, vodík, železo a ocel, jakož i na sloučeniny a na vybrané následné produkty, jako jsou například šrouby a svorníky. 

Zboží podléhající uhlíkovému clu budou dle aktuálního návrhu oprávněny do EU dovážet pouze subjekty, které využijí tzv. „oprávněného deklaranta“ usazeného v EU. Tito deklaranti budou následně na roční bázi podávat prohlášení obsahující informace o dovezeném zboží.

Společnosti dovážející vymezené produkty budou mít povinnost reportovat od října 2023. V současné době u těchto výrob existuje systém emisních povolenek přidělovaných zdarma, který má zabránit přesunu výroby těchto produktů mimo EU. Povolenky budou nicméně v průběhu dalších let postupně zpoplatňovány, a proto bude jako nástroj bránící přesunu výroby mimo EU od roku 2026 sloužit právě uhlíkové clo. 

V roce 2034 se očekává definitivní konec bezplatného přidělování emisních povolenek a plné zpoplatnění dovozu. Vymezené produkty budou tak zatíženy stejně bez ohledu na to, zda budou vyrobeny v EU nebo dovezeny, tak aby se dodržela pravidla Světové obchodní organizace.  

Publikace finálního znění související legislativy se očekává v blízké době. 

 

Máte dotaz? Napište nám.

Vybrané otázky zodpoví naši odborníci v Audiodaňovkách.

Zeptejte se nás