Zpět na výpis

Změny ve zdaňování zaměstnanců v roce 2025

S novým rokem přicházejí opět změny ve zdaňování zaměstnanců a v odvodech pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Již tradičně přinášíme přehled toho nejdůležitějšího.

Zvýšení maximálního ročního vyměřovacího základu a hranice pro uplatnění progresivní daně

Pro rok 2025 se zvyšuje maximální roční vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení na 2 234 736 Kč (o 124 320 Kč více než v předchozím roce). Po dosažení dané hranice příjmů se již pojistné na sociální zabezpečení zaměstnance a zaměstnavatele neodvádí. Zároveň se zvyšuje hranice pro uplatnění 23% daňové sazby na roční příjem od 1 676 052 Kč, což odpovídá měsíčnímu příjmu nad 139 671 Kč. Příjmy pod touto hranicí budou nadále zdaňovány sazbou 15 %.


Zvýšení minimální mzdy

Od ledna 2025 dochází ke zvýšení minimální mzdy z 18 900 Kč na 20 800 Kč pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin a hodinová minimální mzda činí 124,40 Kč.

V důsledku toho se zvýšil i minimální měsíční vyměřovací základ pro zdravotní pojištění u zaměstnanců. 


Změny v osvobození nepeněžních benefitů

Na závěr loňského roku byla schválena novela zákona o daních z příjmů, která v rámci zaměstnaneckých benefitů vyčleňuje tzv. zdravotní benefity. Pro tyto benefity stanovuje nový limit, do kterého jsou u zaměstnanců osvobozeny od daně a pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Limit je stanoven ve výši průměrné mzdy, tj. pro rok 2025 ve výši 46 557 Kč.

Limit pro osvobození zbývajících, tzv. „volnočasových“ nepeněžních benefitů zůstává ve výši 50 % průměrné mzdy, tj. 23 278,50 Kč pro rok 2025. 

Benefity nad tyto limity budou podléhat zdanění a odvodům pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.


Změny výše tuzemských i zahraničních cestovních náhrad

Vyhláška č. 475/2024 zvýšila od 1. ledna 2025 sazbu minimální základní náhrady při použití osobního silničního motorového vozidla při pracovní cestě z 5,60 Kč na 5,80 Kč/km. Dochází také ke zvýšení náhrad stravného při tuzemských pracovních cestách.

Vyhláškou č. 373/2024 Sb. bylo u některých zemí zvýšeno také zahraniční stravné.


Paušální náhrada za práci na dálku

Paušální náhrada výdajů souvisejících s výkonem práce na dálku (při „home-office“), kterou mohou zaměstnavatelé poskytovat v souladu se zákoníkem práce, se zvyšuje ze 4,50 Kč na 4,80 Kč za hodinu.


Příspěvky na stravování zaměstnanců

Peněžní i nepeněžní příspěvky jsou v úhrnu osvobozeny do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem pro tuzemské pracovní cesty v délce 5 až 12 hodin. Pro rok 2025 je tak od daně osvobozen příspěvek ve výši 123,90 Kč.

Osvobození příspěvku na stravování je nadále podmíněno tím, že zaměstnanec odpracuje alespoň tři hodiny za směnu, zaměstnanci bez stanovené směny (např. statutární orgány) musejí odpracovat minimálně tři hodiny za kalendářní den. Současně zaměstnanci nesmí vzniknout nárok na stravné v rámci cestovních náhrad. Zaměstnanci vznikne nárok na další osvobozený příspěvek (ve stejné výši) v případě, že směna v úhrnu s přestávkou v práci překročí 11 hodin (zaměstnanci bez stanovené směny vykonávají práci alespoň 11 hodin za kalendářní den).


Bylo zrušeno plánované zavedení režimu tzv. „oznámené dohody“ u dohod o provedení práce (DPP).

Zaměstnavatelům pouze zůstává povinnost hlásit ČSSZ měsíčně všechny zaměstnance, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Mění se ovšem limit pro odvod sociálního a zdravotního pojištění a též úprava daně z příjmů.

Od 1. ledna 2025 je limit pro odvod pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění u zaměstnanců pracujících na DPP stanoven ve výši 25 % průměrné mzdy, tj. pro rok 2025 na částku 11 500 Kč. Tento limit má dopad i na srážkovou daň z DPP. Ta se uplatní jen v případě, kdy příjem z DPP nedosáhne této rozhodné částky a zaměstnanec nepodepíše prohlášení poplatníka k dani.


Sleva na pojistném pro pracující důchodce

Od roku 2025 se zavádí sleva na pojistném na sociální zabezpečení pro pracující důchodce pobírající starobní důchod ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu zaměstnance. Namísto dosavadní sazby 7,1 % budou zaměstnavatelé srážet pouze 0,6 %. Sleva na pojistném má pracujícím důchodcům kompenzovat to, že byla zrušena možnost navyšování starobního důchodu za roky odpracované v důchodu. Zaměstnavatelé však budou příspěvky na sociální zabezpečení, část za zaměstnavatele, odvádět nadále v plné výši 24,8 % z vyměřovacího základu pracujícího důchodce.

Některé další úpravy v oblasti zdaňování zaměstnanců očekávané v roce 2025 (např. změny v oblasti zaměstnaneckých akciových plánů) čekají na projednání v Senátu.