Zpět na výpis

7 daňových novinek roku 2019 pro zaměstnavatele a zaměstnance

Zvyšuje se maximální vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění i minimální mzda. Tyto úpravy mají vliv na výši některých dalších odvodů a slev na dani. K 1. červenci 2019 by se měla zrušit karenční doba a zaměstnavatelům tak vznikne povinnost platit zaměstnancům náhradu mzdy i za první tři dny nemoci. K nejvýznamnější změně však pravděpodobně dojde u zaměstnanců, kteří podléhají veřejnému pojistnému v zemích EU, EHP nebo ve Švýcarsku. Měl by se u nich změnit výpočet superhrubé mzdy.

  • Nadále bude platit 15% sazba daně z příjmu ze superhrubé mzdy i 7% solidární zvýšení daně, které se bude odvádět ze mzdy převyšující 130 796 Kč měsíčně.
     
  • Maximální vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění činí v roce 2019 1 569 552 Kč. Pro pojistné na zdravotní pojištění není stanovena maximální částka. 
     
  • Od 1. ledna 2019 se minimální mzda zvyšuje z 12 200 Kč na 13 350 Kč měsíčně. Minimální měsíční pojistné na zdravotní pojištění počítané z minimálního vyměřovacího základu, respektive minimální mzdy, tak bude činit 1 803 Kč.
     
  • Zároveň se za zdaňovací období roku 2019 zvýší sleva na dani ve formě tzv. školkovného, konkrétně na částku 13 350 Kč za každé vyživované dítě.     
     
  • Rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění zaměstnanců se zvyšuje od 1. ledna 2019 na 3 000 Kč měsíčně. Příjem z dohody o pracovní činnosti tak nebude podléhat odvodům na sociální a zdravotní pojištění do částky 2 999 Kč měsíčně. Pozměňovacím návrhem by mělo dojít též ke sjednocení souvisejícího ustanovení zákona o daních z příjmů a srážková daň by měla být rovněž uplatňována ze zvýšené částky do 2 999 Kč měsíčně.
     
  • Poslanci setrvali na původním znění návrhu novely zákona o daních z příjmů (tisk 80). Senát ji navrhoval zamítnout. Novela tak od 1. ledna 2019 mění významně způsob výpočtu superhrubé mzdy u poplatníků, u nichž se veřejné pojistné řídí právními předpisy Evropské unie, EHP nebo Švýcarska. Nyní bude novela postoupena k podpisu prezidentovi. Dle novely se bude základ daně u poplatníků, kteří jsou účastni veřejného pojištění v jiné zemi EU, EHP nebo Švýcarsku nově navyšovat o skutečné příspěvky zaměstnavatele na toto zahraniční pojištění a nikoliv o tzv. hypotetické české pojištění jako doposud.  Pro zaměstnavatele tato změna bude znamenat vyšší administrativní zátěž, jak při zjišťování zahraničního pojištění, tak při nutné změně v nastavení mzdových softwarů. 
     
  • Poslanci schválili novelu zákoníku práce (tisk 109), která ruší karenční dobu. Zaměstnavatel by tak měl nově poskytovat náhradu mzdy v případě dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance i za první tři dny jeho nemoci. Jako kompenzaci zvýšených nákladů zaměstnavatelů obsahuje návrh snížení sazeb pojistného na nemocenské pojištění placené zaměstnavatelem (nově 2,1 % místo dosavadních 2,3 %). Navrhovaná účinnost novely je 1. července 2019. K přijetí novely je ještě nutný souhlas Senátu a podpis prezidenta ČR.