Zpět na výpis

Daňové liberační balíčky – praktická doporučení

Vyznat se v záplavě postupně zveřejňovaných daňových opatření v souvislosti s koronavirem může být složité. Přinášíme praktická doporučení pro společnosti dle jednotlivých oblastí.


Daň z příjmů právnických osob – poplatníci s tříměsíční lhůtou pro podání přiznání

  • Ministerstvo umožnilo podat daňové přiznání a daň zaplatit až 1. července 2020, a to díky plošnému prominutí pokut a úroků z prodlení (platí i pro hospodářské roky s termínem podání k 1. květnu či 1. červnu 2020).
  • Pokud však vzniká přeplatek, vyplatí se přiznání podat co nejdříve. Lhůta pro vracení přeplatku zůstala zachována – do 30 dnů od termínu pro podání přiznání nebo jeho faktického podání, je-li podáno po termínu.
  • Ti, kdo se rozhodnou využít odkladu, musí přiznání podat a daň zaplatit skutečně v termínu 1. července 2020 (připsání platby na účet správce daně). Při pozdějším podání se nebude plošné promíjení sankcí aplikovat a sankce se vyměří zpětně od dubna. I v tomto případě lze požádat o prominutí sankcí na základě individuální žádosti.

Daň z příjmů právnických osob – všichni poplatníci

  • Poplatníci se zdaňovacím obdobím kalendářní rok nebudou hradit červnovou zálohu na daň, a to bez nutnosti podávat žádost. Ostatní poplatníci (s hospodářským rokem) mohou o prominutí zálohy za červen žádat na základě individuální žádosti, kde doloží důvody pro její snížení či zproštění platby. To platí i pro zálohy splatné v jiných měsících. Na základě žádosti může být prominuta zpětně i záloha, která již byla splatná či je i zaplacená.
  • Pro podání přiznání/placení daně platí standardní 4/5 denní bezsankční období (mimo případů výše). V případě potřeby lze požádat o prodloužení lhůty k podání daňového přiznání až o tři měsíce (platí zejména pro všechny poplatníky, kteří mají šestiměsíční lhůtu pro podání přiznání, i když je termín před 1. červencem 2020). V případě příjmů ze zahraničí lze žádat o odklad o další měsíc (maximálně 10 měsíců od konce zdaňovacího období).
  • Pokud by k podání přiznání a zaplacení daně došlo po termínu, může být na základě žádosti prominut úrok z prodlení, v takovém případě je automaticky prominuta i pokuta za opožděné tvrzení daně. Žádost dočasně nepodléhá správnímu poplatku. Lze však spíše doporučit v těchto případech podat přiznání ve lhůtě (je-li to možné) a zároveň požádat žádost o platbu daně ve splátkách či posunutí její splatnosti. Související úrok může být prominut na základě žádosti.
  • Odklad termínu pro podání (všeobecné prominutí sankcí za pozdní podání) se vztahuje i na vyúčtování srážkové daně (s výjimkou záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti). Platí i pro úhradu daně, při správném odvodu srážkové daně by však z titulu jejího vyúčtování nemělo docházet ke vzniku nedoplatku.

DPH

  • Pro podání daňového přiznání a úhradu daně platí běžná bezsankční období: pokuta za opožděné podání nevzniká, pokud prodlení není delší než pět pracovních dnů, úrok z prodlení nabíhá od pátého pracovního dne.
  • U kontrolního hlášení se automaticky promíjí pokuty (ve výši 1 000 Kč) od 1. března do 31. července 2020 za jeho nepodání, je-li kontrolního hlášení podáno bez výzvy správce daně. Finanční správa přislíbila, že výzvy bude posílat až zhruba pět až sedm dní po termínu pro jeho podání. V praxi se tak pětidenní bezsankční období vztáhne i na kontrolní hlášení.
  • Pokud bude udělena některá z vyšších pokut za nepodání kontrolního hlášení (např. při jeho podání až po výzvě správce daně), lze žádat o její prominutí individuálně.
  • Nebude-li DPH zaplacena (či daňové přiznání podáno) do konce bezsankčního období, může být související úrok z prodlení prominut na základě individuální žádosti. Dojde-li k prominutí úroku z prodlení, bude automaticky prominuta i pokuta za pozdní podání přiznání. Pokud úrok z prodlení nevznikl (například z důvodu vykázání nadměrného odpočtu), bude pokuta za pozdní podání přiznání prominuta, pokud zároveň dojde k prominutí sankce za pozdní podání kontrolního hlášení a daňové přiznání bylo podáno zároveň s kontrolním hlášením.
  • Pokud vzniká nadměrný odpočet lze z praktického pohledu pro eliminaci možných negativních dopadů spíše doporučit podat daňové přiznání nejpozději v pětidenní bezsankční lhůtě.
  • Obdobně lze v případech, kdy vzniká daňová povinnost, spíše doporučit podat daňové přiznání a zároveň požádat o zaplacení daně ve splátkách či v pozdějším termínu. Související úrok pak může být prominut na základě žádosti při prokázání důvodů souvisejících s koronavirem.

Daň z nabytí nemovitých věcí

  • Ministerstvo financí oznámilo, že bude navrhovat zrušení této daně ke stanovému termínu – podrobnosti by měly být projednány v pondělí 30. března 2020.
  • Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí s termínem podání mezi 31. březnem a 31. červencem 2020 je možné bez sankcí podat až do 31. srpna 2020. Do tohoto termínu bude možné odložit i úhradu daně či zálohy. Technicky je odklad zajištěn plošným prominutím pokuty za opožděné podání přiznání a úroku z prodlení.
  • Ti, kdo se rozhodnou využít odkladu, musí přiznání podat a daň/zálohu zaplatit skutečně v termínu do 31. srpna 2020. Při pozdějším podání se nebude plošné promíjení sankcí aplikovat a sankce se vyměří zpětně od původního termínu. Na konci srpna tedy nebude možné využít jinak běžné pětidenní toleranční lhůty.

Silniční daň 

Ministerstvo financí deklarovalo odklad splatnosti záloh na silniční daň splatných v dubnu a červenci až do 15. října 2020. Opět by se tak mělo stát plošným prominutím úroků souvisejících s pozdní úhradou daně. 

Majetkové a ostatní daně

V těchto oblastech zatím nebyla navržena žádná opatření. Lze však uplatnit možnosti stanovené daňovým řádem, zejména pak:

  • Případné bezsankční období (4/5 pracovních dnů pro platbu daně/podání přiznání).
  • Možnost požádat o platbu daně ve splátkách či v pozdějším termínu a následné prominutí vzniklých úroků z prodlení.