Deregulace ve fondovém sektoru se nekoná
V roce 2019 očekáváme v oblasti fondového sektoru další regulatorní změny. Dotknou se zejména reportingu a zátěžového testování. Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) dokončuje pokyny týkající se scénářů zátěžového testování fondů peněžního trhu a je potřeba se připravit na rozšířenou reportingovou povinnost v souvislosti s obchody zajišťujícími financování (Securities Financing Transactions – SFT).
Evropská unie regulaci fondového sektoru dlouhodobě rozšiřuje, příkladem budiž aktuální téma udržitelnosti kapitálového trhu nebo stále živá debata ohledně informování osob investujících do fondů kvalifikovaných investorů. Opačný trend sledují v USA, kde se po finanční krizi nekonaly očekávané hromadné žádosti o výplatu prostředků z fondů, a aktuálně se hovoří o opětovném rozvolnění pravidel pro investiční fondy. S tímto přístupem nesouhlasí Evropská centrální banka (ECB), která opakovaně vyzývá ke zpřísnění regulace. Za největší rizika označila propojenost bankovního a fondového sektoru a rizika plynoucí z obchodování s deriváty a SFT.
Se subjekty fondového sektoru je propojena řada významných evropských bank, což evropské orgány považují za systémové riziko. Tlak na omezení propojenosti bude pravděpodobně narůstat, a to i v důsledku předpovídané blížící se recese a souvisejících snah o udržení finanční stability. To by mohlo pro dotčené subjekty znamenat nové povinnosti, zejména v oblasti střetu zájmů (podobný vývoj jsme sledovali v oblasti distribuce skupinových produktů dle MiFID II), reportingu apod.
Podle statistik až 7 % fondů obchoduje se swapy úvěrového selhání (Credit Default Swap – CDS). Ve fondovém sektoru jsou taktéž běžně využívány SFT. To může za určitých okolností vést k nedostatku likvidity takových fondů. Evropské regulatorní orgány proto nařízením o SFT stanovují rozsáhlé reportingové povinnosti, které byly prováděcím nařízením blíže specifikovány v prosinci 2018.
Nařízení nezavádí pouze reportingovou povinnost. U subjektů zapojených do transakcí jako jsou repo obchody, koupě se současným sjednáním zpětného prodeje, margin trading atd. bude mít nařízení i přímý dopad do oblasti tradingu a vnitřních procesů.
Reporting musí nově obsahovat např. informace o kompozici a charakteristice úvěru a užitého kolaterálu, o protistranách a dalších zapojených subjektech, informaci, zda je kolaterál určený k opětovnému využití a pokud ano, zda již byl využit apod. Navzdory tomu, že povinnost reportingu bude platit až od roku 2020, dotčené subjekty by se měly na nové požadavky začít připravovat již nyní.