Kompenzační bonus pro OSVČ a oznámení o osvobozených příjmech
Vláda schválila návrh zákona o kompenzačním bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v souvislosti s krizovými opatřeními s výskytem koronaviru. Tento návrh bude muset ještě schválit parlament a podepsat prezident. Očekává se však, že k tomu dojde nejpozději do 12. dubna 2020.
Daňový bonus má sloužit jako kompenzace negativních následků dopadajících na OSVČ v souvislosti s krizovými opatřeními, během kterých nemohli svoji činnost zcela nebo z významné části vykonávat.
Jedná se o jednorázovou dávku ve výši 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období (tj. období od 12. března do 30. dubna 2020). Celková maximální výše daňového bonusu by tak mohla dosáhnout částky 25 000 Kč (oproti původnímu návrhu 15 000 Kč měsíčně).
Pro poskytnutí kompenzačního bonusu musí OSVČ splnit následující kritéria:
- samostatně výdělečná činnost nemohla být zcela nebo z významné části vykonávána v důsledku krizových opatření;
- hrubý příjem ze samostatné výdělečné činnosti v důsledku krizových opatření nedosáhl v období tří kalendářních měsíců předcházejících konci bonusového období výše alespoň 90 % příjmu z obdobné samostatné výdělečné činnosti vykonávané ve stejném období v předcházejícím roce, a
- hrubé příjmy ze samostatné výdělečné činnosti za předcházející rok dosáhly alespoň částky 180 000 Kč.
Pokud samostatně výdělečná činnost nebyla po část předcházející roku vykonávána a nebylo by tak možné posoudit meziroční pokles příjmů, porovnání by mělo být učiněno vůči prvním třem kalendářním měsícům roku 2019, ve kterých byla tato činnost vykonávána.
Pokud hrubé roční příjmy OSVČ za rok 2019 nedosáhly částky 180 000 Kč, protože samostatně výdělečná činnost byla vykonávána jen po část roku, postačí, pokud OSVČ dosáhne za předchozí kalendářní rok alespoň příjmů ve výši, která se rovná násobku částky 15 000 Kč a počtu kalendářních měsíců, ve kterých byla samostatně výdělečná činnost vykonávaná.
Žádost o kompenzační bonus lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období. Nebude-li žádost ve výše uvedené lhůtě podána, nárok OSVČ na kompenzační bonus zaniká. Formulář žádosti by měl být zveřejněn do 3. dubna 2020.
Lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech je dnes
I přesto, že je možné přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2019 podat „beztrestně“ nejpozději do 1. 7. 2020, tj. po uplynutí zákonné lhůty 1. 4. 2020, je potřeba upozornit na skutečnost, že tento postup se netýká lhůty pro podání oznámení o osvobozených příjmech za rok 2019, které fyzická osoba obdržela v kalendářním roce 2019.
Jelikož lhůta pro podání daňového přiznání za rok 2019 nebyla fakticky prodloužena, budou plošně prominuty sankce jen za pozdní podání daňového přiznání a úroky z prodlení za pozdní platbu daňové povinnosti. Tento postup má za důsledek, že lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech za rok 2019 byla zachována, a je tedy 1. 4. 2020.
Prodloužení lhůty pro podání oznámení o osvobozených příjmech je možné jen tehdy, pokud daňové přiznání za rok 2019 zpracovává a podává správci daně daňový poradce na základě udělené plné moci, která bude nejpozději 1. 4. 2020uplatněna u správce daně. Pokud však daňového poradce nevyužíváte nebo dokonce nemáte povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osoba za rok 2019 (např. zaměstnavatelem bylo pro vás připraveno roční zúčtování daně za rok 2019), platí pro vás lhůta pro podání oznámení o osvobozených příjmech dnes, tj. 1. 4. 2020.
Pokud bude oznámení podáno po lhůtě, aniž by vás správce daně k tomuto úkonu vyzval, bude správcem daně vyměřena pokuta za neoznámení osvobozených příjmů ve výši 0,1 % z částky neoznámeného příjmu.