Zpět na výpis

Kuchařka GFŘ k projektům výzkumu a vývoje

Judikatura Nejvyššího správního soudu potvrzuje, že bezchybný projekt výzkumu a vývoje je nezbytnou podmínkou pro uplatnění daňového odpočtu na podporu výzkumu a vývoje. Generální finanční ředitelství (GFŘ) vydalo Informaci shrnující judikované závěry do jednoho dokumentu. Odchýlení od popsaných náležitostí může znamenat vyšší riziko sporu než doposud.

Do určité míry a s jistou nadsázkou lze vydanou Informaci označit za „kuchařku“ pro daňové poplatníky k projektu výzkumu a vývoje. Obsahuje však recept v kuchařce všechny ingredience tak, jak je předepisuje zákon?

V první řadě GFŘ uvádí, že projekt výzkumu a vývoje musí být sepsán a schválen před samotným zahájením výzkumné či vývojové aktivity. Je tedy nutné, aby aktuálnímu stavu před zahájením projektu odpovídaly například základní identifikační údaje společnosti. Dále se musí jednat o projekt písemný, základní a ucelený, cíleně a vědomě utvořený, který má být následně poplatníkem realizován. Informace zdůrazňuje, že není povinností správce daně aktivně sjednocovat několik dokumentů, aby získal veškeré zákonné náležitosti projektové dokumentace.

Další zásadní náležitostí projektu je definice cílů projektu. K této podmínce GFŘ uvádí, že by měla být specifikována podstata výzkumné či vývojové činnosti. Zároveň doporučuje popsat stávající stav a jeho limity či nedostatky. Popis aktuálního stavu napomáhá zdůvodnit, proč je potřeba ho změnit. Výsledkem nového stavu může být zcela nové a jedinečné řešení. Na druhou stranu GFŘ připouští, že výsledek samotný se svou podstatou může blížit řešení již známému a  využívanému, avšak samotná výzkumná či vývojová aktivita musí běžnou úroveň stávajícího stavu významně přesahovat.

GFŘ klade důraz i na vedení průběžné dokumentace a evidence postupů řešení projektu, a to nejen v souvislosti s podmínkou jeho pozdější kontroly a hodnocení. Při vedení evidence by se měl daňový poplatník zaměřit na vyhodnocování stanovených cílů. Přestože lze vedení podpůrné evidence doporučit, zákon samotný takovou podmínku přímo neobsahuje.

V samém závěru Informace GFŘ naznačuje, že nesplnění všech zákonných náležitostí projektu může vést k tomu, že správce daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje neuzná. Je patrné, že správce daně bude klást důraz zejména na formální stránku projektu výzkumu a vývoje. Doporučujeme proto věnovat zvýšenou pozornost popisu vykonávaných aktivit. V případě zájmu prověříme vaši stávající dokumentaci k uplatňovanému odpočtu a posoudíme, zda by vyhověla představám finanční správy.