Zpět na výpis

Nařízení o obalech přináší přísnější pravidla

Nové nařízení o obalech a obalových odpadech zásadně promění nejenom to, jak budou výrobci balit své produkty, ale i jak budou spotřebitelé obaly třídit, vracet a recyklovat. Přináší přísnější omezení jednorázových plastů, stanovuje, že všechny obaly musí být recyklovatelné nebo zavádí povinné zálohování PET lahví a plechovek.

Nařízení je odpovědí EU na rostoucí množství obalových odpadů a potřebu posílit oběhové hospodářství. Klade si za cíl zejména minimalizovat odpad z obalů a snížit používání plastových obalů či zvýšit opakované použití a recyklaci obalů. Nařízení tak sjednocuje oblast právní úpravy obalů, která byla doposud regulovaná na úrovni směrnic a vnitrostátní legislativy.

Omezení jednorázových plastů: Od roku 2030 budou zakázány některé jednorázové plastové obaly, například na balené ovoce a zeleninu do 1,5 kg, na potraviny a nápoje konzumované v restauracích, jednotlivé porce ochucovadel či malé hotelové kosmetické výrobky. Zmizí i velmi lehké plastové sáčky na potraviny bez obalu, které obchody často používají například u pečiva.

Recyklovatelnost a recyklovaný obsah: Požadavek, aby od roku 2030 byly všechny obaly uvedené na trh navrhovány tak, aby byly recyklovatelné, stanovuje přímo nařízení o obalech. Na obaly se totiž nevztahuje nové nařízení o ekodesignu, které se sice týká velkého množství výrobků, nikoli však obalů. U plastových obalů budou navíc platit povinné kvóty na podíl recyklovaného materiálu, a ty se budou postupně zvyšovat.

Minimalizace velikosti obalů: Do roku 2030 musí výrobce nebo dovozce obalu zajistit, aby obaly byly navrženy tak, že jejich hmotnost a objem jsou omezeny na minimum nezbytné pro zajištění funkčnosti. Nařízení navíc zakazuje obaly, které slouží pouze ke zvýšení vnímaného objemu výrobku. Obaly tedy nesmí obsahovat prvky jako jsou dvojité stěny, falešná dna a nadbytečné vrstvy, což by mělo zčásti eliminovat také nový trend „shrinkflace“ ze strany některých prodejců.

Povinné zálohování: Nařízení stanovuje povinnost, aby členské státy zavedly do roku 2029 zálohování za účelem tříděného sběru alespoň 90 % hmotnosti PET lahví a plechovek. Členský stát by sice mohl požádat o výjimku, pokud vytřídí nejméně 80 % hmotnosti dotčených obalů, nicméně i s ohledem na projednávání návrhu zákona o zálohování Poslaneckou sněmovnou (přestože šance na jeho schválení do podzimních voleb jsou malé) a stav zálohování v ČR je pravděpodobné, že se výjimka na ČR vztahovat nebude.


Dopady nařízení na Českou republiku

Nařízení bude mít významný dopad na tuzemskou legislativu týkající se obalů, která doposud reagovala na jednotlivé směrnice a stanovovala povinnosti pro osoby uvádějící obaly na trh nebo do oběhu. Nařízení totiž vzhledem k aplikační přednosti z velké části nahradí současný zákon o obalech. Zákonodárce navíc bude muset uvést tuzemskou právní úpravu do souladu s novým nařízením.

Nařízení o obalech je už platné, přičemž použitelné bude od srpna 2026. Výrobci obalů, dodavatelé a odběratelé musí upravit své výrobní procesy, způsob označování obalů nebo prodeje svých výrobků dalším podnikatelům či konečným spotřebitelům. V opačném případě mohou od příštího roku čelit významným sankcím, včetně zákazu uvedení na trh.