Tripartita: krize není důvodem ke zneužívání zahraničních pracovníků
Účastníci mimořádného videokonferenčního jednání pracovního týmu tzv. tripartity se usnesli, že v případě, kdy zaměstnavatel v době nouzového stavu zneužívá zranitelného postavení zahraničních pracovníků, může být vyloučen z vládních migračních programů.
Jednání tripartity 25. března 2020 se zúčastnili zástupci ministerstva vnitra, ministerstva průmyslu a obchodu, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a Asociace samostatných odborů.
Zástupci tripartity dospěli při jednání ke shodě na zásadách, které je nutno při zaměstnávání cizinců během nouzového stavu dodržovat. Shodli se zejména na následujícím:
- zahraničním zaměstnancům musí být poskytnuto stejné zacházení jako těm českým, ať už v případě nařizování karantény, možnosti péče zaměstnance o dítě, umožňování práce z domova, dočasném nepřidělování práce či v obdobných situacích;
- i ve vztahu k držitelům zaměstnaneckých karet je nutno při případném ukončení pracovněprávního vztahu dodržet postup stanovený zákoníkem práce;
- v případě propuštění je povinností zaměstnavatele pomoci těmto zaměstnancům s registrací statusu zájemce o zaměstnání na webu MPSV.
Nedodržování těchto zásad může mít pro zaměstnavatele neblahé důsledky. Pokud Koordinační orgán pro řízení ochrany státních hranic a migraci dospěje k závěru, že zaměstnavatel v době nouzového stavu zneužívá zranitelného postavení zahraničních pracovníků, může rozhodnout o jeho vyloučení z vládních migračních programů.
Pro mnohé zaměstnavatele jsou vládní programy nepostradatelným mechanismem umožňujícím přijetí zaměstnanců ze zemí, jako jsou Ukrajina, Filipíny nebo třeba Mongolsko. Vyloučení by proto mohlo mít za následek značné omezení chodu společnosti poté, co nouzový stav pomine.
Monitorování pracovišť a prověřování dodržování výše uvedených zásad by měla zajišťovat Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů.