Zpět na výpis

Novinky z mezinárodního zdanění

KPMG EU Tax Center pravidelně shrnuje změny v oblasti přímých daní v EU a na mezinárodní úrovni, které mohou ovlivnit vaše podnikání.

Zvláštní vydání se věnuje jednotlivým předpisům v oblasti přímých daní. Dočtete se, v jakém stavu se nacházejí jak na úrovni EU, tak v jednotlivých členských státech. Kompletní dokument naleznete zde.


Shrnujeme vybrané novinky:

Celá řada předpisů v oblasti přímých daní se nachází ve fázi jednání o finální podobě návrhu. Není pravděpodobné, že by některé z těchto směrnic byly finálně schváleny v průběhu roku 2024. Jedná se především o tyto návrhy:

  • směrnice Unshell (požadavky na podstatu společností v rámci EU);
  • směrnice o převodních cenách;
  • směrnice BEFIT (jednotná pravidla pro zdanění právnických osob);
  • směrnice HOT (Head Office Tax System) pro malé a střední podniky.


Schválen byl návrh směrnice FASTER, která upravuje mechanismus výběru srážkové daně u veřejně obchodovatelných cenných papírů (o jejím schválení jsme informovali zde). Směrnice nabude účinnosti až od roku 2030 a bude se vztahovat pouze na státy, které nemají režim uplatnění smluvní sazby srážkové daně u zdroje a které mají dostatečnou úroveň tržní kapitalizace (v současné době Německo, Francie, Švédsko, Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Irsko, Dánsko, Belgie a Finsko).


V současné době probíhá v členských státech implementace už schválených směrnic:

  • směrnice o minimální úrovni zdanění (lhůta pro implementaci už uplynula);
  • směrnice o zveřejňování zpráv o daních z příjmů (lhůta pro implementaci už uplynula);
  • směrnice DAC 8 upravující oznamovací povinnost ohledně kryptoaktiv.


Z ostatních legislativních inciativ z jiných oblastí, než jsou přímé daně, je v nejpokročilejším stavu projednávání směrnice ViDA (VAT in Digital Age). Její schválení se očekávalo už na červnovém zasedání ECOFIN, ale bylo odloženo.