Daňovky
Daňové
a právní aktuality
Pohled OECD na podnikatelské ztráty v důsledku pandemie COVID-19
Nižší poptávka. Narušené dodavatelské řetězce. Vyšší mimořádné a jednorázové provozní náklady. To jsou klíčové faktory vedoucí ke vzniku ztrát, se kterými se v době pandemie musí vyrovnat mnoho společností v rámci nadnárodních skupin bez ohledu na…
Třetí kolo žádostí o podporu COVID – Nájemné
Program COVID – Nájemné, který částečně kompenzuje náklady spojené s platbou nájemného u vybraných provozoven maloobchodního prodeje a poskytování služeb, bude otevřen potřetí. Třetí kolo přímo navazuje na předchozí výzvu. Zároveň byla prodloužena…
Prominutí DPH na dodání vakcín, testů na COVID-19 a respirátorů
Ministryně financí rozhodla o prominutí DPH za dodání diagnostických zdravotnických prostředků in vitro pro testování na onemocnění COVID-19 a očkovací látky proti němu. Rozhodnutí je platné od 16. prosince 2020 do 31. prosince 2022 a bylo…
NSS: jak posuzovat vznik stálé provozovny
Nejvyšší správní soud (NSS) popsal ve svém rozhodnutí dopad vybraných skutečností na vznik stálé provozovny zahraničního subjektu v ČR. Především poukázal na nutnost předložit ze strany správce daně dostatečný soubor důkazů, které její existenci…
NSS k prokazování režijních nákladů na držbu podílu v dceřiné společnosti
Nejvyšší správní soud (NSS) uznává, že není jednoduché prokázat přesnou výši režijních nákladů souvisejících s držbou podílu v dceřiné společnosti. Toto praktické úskalí ovšem nic nemění na tom, že pokud se daňový subjekt chce vyhnout uplatnění…
Poskytování finančních služeb z Velké Británie po brexitu
Konec přechodného období souvisejícího s brexitem znamenal obrovský dopad na společnosti z Velké Británie poskytující jakékoliv finanční služby. Od 1. ledna 2021 už není možné užívat výhod spojených se svobodou usazování a svobodou poskytování…
Brexit: Protokol o koordinaci sociálního zabezpečení mezi UK a EU
Po nekonečných jednáních mezi UK a EU se na sklonku roku 2020 podařilo uzavřít obchodní dohodu a předejít tak dopadům tvrdého brexitu. Dohoda mimo jiné umožňuje aplikovat na pracovníky, kteří byli vysláni z EU do UK a naopak po 1. lednu 2021, i…
O krok blíže k propojení obchodních rejstříků v rámci EU
Harmonizace evropského práva ohledně používání digitálních nástrojů a postupů v oblasti práva obchodních společností už dostává konkrétní podobu. K 1. lednu 2021 nabyla účinnosti novela zákona o veřejných rejstřících, kterou je část změn stanovených…
Změny podmínek relokačního programu Kvalifikovaný zaměstnanec
Od 1. ledna 2021 byla navýšena jak minimální mzda, tak i nejnižší úrovně zaručené mzdy. Navýšení dopadá i do jednoho z programů pro ekonomickou migraci cizinců – Kvalifikovaný zaměstnanec. A nejedná se o jedinou změnu, která v programu od nového…
Odškodňování pracovních úrazů ve světle novely zákoníku práce
Novela zákoníku práce s účinností od 1. ledna 2021 mění pravidla pro odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání. Jednak zavádí pro osoby blízké jednorázovou náhradu nemajetkové újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance a dále…
V programech OP PIK se prodlouží termíny příjmu žádostí i navýší alokace
V Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) se v některých programech rozhodlo o prodloužení termínů příjmu žádostí. V programu Inovace byla mimoto navýšena alokace výzvy.
Kdy vzniká nárok na odpočet DPH při poskytnutí pojišťovacích služeb u vývozu?
V příspěvku na Koordinačním výboru Generálního finančního ředitelství a Komory daňových poradců (KOOV) se řešilo uplatnění nároku na odpočet DPH u pojištění, které je poskytnuto v souvislosti s vývozem zboží do třetí země. KOOV představuje několik…
Pozvánky na akce
Všechny akceNovinky daně z příjmu fyzických osob
Během diskuzní snídaně probereme například zaměstnanecké benefity nebo zdaňování příjmů z akciových plánů a kryptoaktiv.
Mezinárodní aspekty sociálního zabezpečení a důchody
Školení věnované koordinačním nařízením EU, bilaterálním smlouvám soc. zabezpečení a výpočtu starobních důchodů s mezinárodním prvkem.